Měsíčník ZDRAVÍ

Desatero pro zdravé zuby vašich dětí

1

Mějte na paměti, že zubní kaz je infekční onemocnění a proto nikdy neochutnávejte dětské jídlo z jeho lžičky. Neolizujte dětský dudlík, když upadne na zem!

2

Navštivte se svým dítětem zubního lékaře nejpozději do jeho prvních narozenin.
Statistiky ukazují, že časná preventivní péče šetří náklady na zubní ošetření v dospělosti.

3

Naučte ho dobrým návykům. Po prořezání prvních zoubků užívejte k čistění velmi jemný kartáček nebo takzvaný prsťáček, kterým odstraňujeme ulpělé zbytky potravy.
Od jednoho roku čistěte zoubky svému potomkovi dvakrát denně. Důležitý je rituál, kterým tento návyk zafixujete. Bud’te vždy příkladem.

4

Mnoho rodičů žije v přesvědčení, že ovocné džusy jsou to nejprospěšnější, ale mohou být pro zuby nebezpečné. Vždy je řeďte vodou v poměru 1:4. Naučte děti pít neslazený čaj a na noc jen čistou vodu.

5

V batolecím věku by již dítě nemělo mít dudlík. Pokud bez něj neusne, odeberte ho ihned jak jen to jde. Dlouhodobé dudlání může deformovat postavení zubů i čelistí a vede častěji ke vzniku zubního kazu.

6

Pozor na sladkou medicínu! Léky pro děti jsou většinou ve formě slazených sirupů. V případě krátkodobého onemocnění to není problém, ale jsou i děti, které musí pro chronické onemocnění užívat léky dlouhodobě například astmatici či děti s onemocněním srdce. V těchto případech je třeba zuby čistit po každé dávce eventuelně se i poradit se zubním lékařem.

7

Doporučuje se dětem pomáhat s čistěním do deseti let a potom přátelsky kontrolovat. Buďte trpěliví, ale zásadoví. Dítěti do tří let se asi nepodaří vyčistit zuby dobře, ale nechte ho ať samo zkouší, co už umí. Co se týče množství pasty – zpočátku stačí jen malý puntík.

8

Každé dítě je individualita. Neobávejte se, když ještě nemá v roce žádný zoubek.

9

Existuje sice onemocnění při kterém je poškozen vývoj zubů, ale je extrémně vzácné. A kromě toho by Vás o něm informoval spíš dětský lékař. Ani dočasný chrup se nemění podle kalendáře a často se mléčné zoubky udrží v ústech i ve 14 letech.
Je to období pro budoucnost chrupu velmi důležité. Mějte, pokud možno, pod dozorem nejen to co dítě jí doma, ale i ve svém volném čase. Vhodně je poučte. Moderní popíjení energetických či kolových nápojů může zuby poškodit stejně jako zanedbaná hygiena.

10

Chcete-li něco prospěšného pro zubní zdraví svých potomků udělat, pořiďte jim v lékárně gel s vysokým obsahem Aminfluoridů a Fluoridu sodného, kterým si budou jednou týdně čistit místo běžné zubní pasty. Je to registrovaný léčivý prostředek nikoli běžná komerční pasta, proto je třeba řídit se pokyny příbalového letáku.
Aminfluoridy remineralizují sklovinu, takže pomáhají dokonce léčit i již vzniklé povrchové kazy. Obzvláště pro děti nosící rovnátka je tento prostředek přínosný.